Chrám bohyně Eset - perla Fílé

Napsal Felgr Pavel on .

Chrám bohyně Eset ve Fílé je bezpochyby jedním z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných chrámů z období starověkého Egypta. Hlavní chrám na ostrově nechal ve 3. století př.n.l. vybudovat Ptolemaios II. Filadelfos na místě starší svatyně, vystavěné zakladatelem 30. dynastie Nachtnebefem, posledním význačným faraonem egyptského původu. Pohled na chrámový komplex, před jehož pylony se ve větru třepotaly barevné praporce, byl mimořádně působivý.

Chrám bohyně Hathor v Dendeře

Napsal Felgr Pavel on .

Ptolemaiovský chrám bohyně Hathor v Dendeře leží asi 70 km (vzdušnou čarou) severně od Luxoru (Ipetresejet) je jednou z nejlépe dochovaných monumentálních staveb a rozhodně by neměl uniknout nikomu, kdo zavítá do Egypta za památkami starověkého Egypta. Do Dendery nabízí výlety lodí několik hotelů v Luxoru (Ipetresejet) (odjezd je vždy časně ráno a návrat ve večerních hodinách). Jízda v konvoji (vyžadují to egyptská bezpečnostní pravidla) je příjemná – cestou míjíte několik vesnic (po 30 km Kús, asi po 40 km Kuft, dále Kena a další).

Horův chrám v Edfu

Napsal Felgr Pavel on .

Některé chrámy starověkého Egypta (a bohužel jich začíná být většina) jsou ve špatném stavu a je potřeba mít o nich dobré informace a také dobrou fantazii, aby si člověk dokázal představit, jak tyto stavby mohly původně vypadat. To ale není případ chrámu v Edfu, který je zasvěcen Horovi. Zdi sice ztratily většinu polychromie, ale stavba jako taková je v prakticky neporušeném stavu.

Chrám boha Chnuma, bohyní Neit a Satet v Esně

Napsal Felgr Pavel on .

Chrám v Esně byl zasvěcen Chnumovi a bohyním Neit a Satet a najdete ho asi 200 m od kotviště lodí na západním břehu Nilu. Od kotviště projdete uličko plnou turistických obchodů a poté zahnete mírně doleva. Za chrámem je místní krytý trh a poblíž starý mlýn, kde se dosud mele locikové semeno na olej, který byl již ve starověku považován za silné afrodiziakum - můžete vyzkoušet.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Dovolená v Egyptě