fbpx
Archeologové

Dominique Vivant Denon (1747 - 1825)

Dominique Vivant Denon byl francouzský kreslíř a grafik. Napoleon Bonaparte Denonovi navrhl, jestli by se nechtěl zúčastnit egyptské expedice a Denon souhlasil. Když se vrátil z Egypta, stal se generálním ředitelem muzeí. Nebyl sice archeolog, ale dobyl zemi faraonů kreslířskou tužkou.

Giovanni Battista Belzoni (1778 - 1823)

Italský dobrodruh Giovanni Battista Belzoni byl sice spíše hledačem pokladů než skutečným archeologem, přesto mu ale patří několik prvenství. Tento rodák z Padovy objevil vchod do pyramidy faraona Rachefa – jednoho ze stavitelů tří velkých pyramid v Gíze – a také hrobku Sethi I. (slavného otce slavného faraona Ramesse II.).

Auguste Mariette (1821 - 1881)

Francouzský egyptolog Auguste Mariette (celým jménem François Auguste Ferdinand Mariette) přijel do Egypta v roce 1850. S pomocí 30 dělníků začal 1. listopadu 1850 odkrývat cestu dlouhou více než 200 metrů. Na podzim roku 1851 objevil vchod do Serapea, kde bylo do stěn vykopáno celkem 28 místností.

Gaston Camille Charles Maspero (1846 - 1926)

V roce 1867 získal Gaston Maspero ve svých 21 letech diplom na filozofické fakultě. Během studia nevynechal žádnou přednášku kustoda egyptských sbírek Emmanuela de Rougé. Dne 28. prosince 1880 byla vytvořena stálá mise v Egyptě a do jejího čela byl jmenován Gaston Maspero. Konečně se dostane do vysněné země - do Egypta.

William Matthew Flinders Petrie (1853 - 1942)

William Matthew Flinders Petrie je považován za jednoho z nejvýznačnějších egyptologů své doby a za zakladatele moderní egyptské archeologie. V roce 1891 objevil Petrie fresky v el-Amarně a také velice zajímavou korespondenci, kterou vedl kacířský faraon Amenhotep IV. – Achnaton a jeho následovníci s chetitskými panovníky.

Adolf Erman (1854 - 1937)

Johann Peter Adolf Erman byl významný německý egyptolog. Pod jeho vedením vznikl "Wörterbuch der ägyptischen Sprache", dodnes nepřekonaný slovník egyptštiny, který zůstává základním egyptologickým dílem. Vedle filologie a překládání staroegyptských literárních děl se věnoval také egyptskému náboženství.

Victor Clement Georges Philippe Loret (1859 - 1946)

Francouzský orientalista a egyptolog Victor Loret (celým jménem Victor Clement Georges Philippe Loret) nalezl roku 1898 hrobky panovníků 18. dynastie Thutmose III. a Amenhotepa II. v Dér el-Bahrí. V roce 1897 byl Victor Loret jmenován generálním ředitelem Egyptské památkové správy.

Ludwig Borchardt (1863 - 1942)

Ludwig Borchardt byl vynikající vědec a organizátor, což je kombinace, která se v jedné osobě často nevyskytuje. Sedm sezón pracoval Ludwig Borchardt na abúsírském poli, od jeho předběžného ohledání na podzim 1901 do odvozu darovaných nálezů v roce 1908, a prozkoumal tam tři velké pyramidy z dob páté dynastie.

  Egyptologové

Egyptologové

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.