fbpx
Ramesse I.
Ramesse I., kartuš faraona

Ramesse I., původním jménem Peramesse, byl prvním egyptským faraonem 19. dynastie. Vládl přibližně v letech 1292–1290 př.n.l. a na trůn nastoupil po smrti posledního faraona 18. dynastie Haremheba. Původně byl důstojníkem v armádě (stejně jako jeho předchůdce Haremheb), ve které sloužil, když byli u moci poslední králové 18. dynastie. Většinu svého života strávil na východě, kde bojoval o udržení držav Egypta.

Spoluvláda se Sethi I.

Ramesse I. na trůn nastoupil již jako starý, při korunovaci přijal jméno Menpehtire. Hned na počátku své vlády přijal svého syna Sethi jako spoluvladaře. Pokračoval hlavně v reformách, které zahájil jeho předchůdce Haremheb. Tyto reformy se týkaly hlavně armády, rozdělily egyptské vojsko na samostatné sbory, které nesly jméno jednoho hlavního boha - tak vznikly sbor Amona, sbor Rea, sbor Suteha a později vznikl ještě sbor Ptaha.

Každý tento sbor měl k dispozici ještě speciální oddíl tvořený válečnými vozy. Libyjské a Núbijské oddíly začlenil do samotné armády, původně tyto oddíly byly pouze pomocné a bojovaly za žold, jejich členové navíc získaly stejná práva jako Egypťané. Pro ochranu a doprovod vládce také nechal vytvořit elitní gardu. Všechny tyto reformy Ramesse I. vojenskou moc a sílu Egypta výrazně zesílily.

Ramesse I.

Ramesse I.

Egyptští faraoni

Starověký Egypt v pravěku

Archaické období

První dynastie faraonů

Období Staré říše

1. přechodné období

Období Střední říše

2. přechodné období

Období Nové říše

3. přechodné období

Období úpadku

Období Ptolemaiovců

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.