Thutmose II.

Napsal Felgr Pavel on .

Thutmose II., kartuš faraona

Thutmose II. byl synem slavného a mocného krále Thutmose I. a jeho vedlejší manželky Mutnofret. Rozhodně nebyl tak mocným panovníkem jako jeho předchůdce Thutmose I. nebo jako pozdější faraon Thutmose III. Nedařilo se mu pohromadě udržet obrovskou říši, kterou zdědil po svém otci. Na územích, která si za své vlády podmanil Thutmosem I. totiž během vlády Thutmose II. probíhala neustále povstání, která musela armáda potírat. Většinou však boje skončily ústupem egyptských vojsk.

Tyto neúspěchy a svou zjevnou slabost vyrovnával Thutmose II. svojí krutostí. Důkaz o jeho krutosti nám zanechává nápis z doby jeho vlády, který se zachoval na skále poblíž Asuánu. Stojí na něm, že v Núbii dal vojsku příkaz, aby pobilo všechny tamější muže s výjimkou malého syna vládce, aby jej mohl zabít sám. V Asii, když jej porazili vzbouření místní králové, nechával vojska útočit na kočovné kmeny, které vybíjel a zotročoval. Thutmose II. byl chatrného zdraví, a tak se většiny výprav neúčastnil.

Hrobka Thutmose II.

Thutmose II. si nechal hrobku postavit v Údolí králů, nebyla však s jistotou identifikována. Jeho mumie byla nalezena v úkrytu, do kterého kněžští králové 21. dynastie nechali přenést z hrobek v Údolí králů mumie dřívejších faraonů své země, aby je uchránili před vykradači hrobek.

Mumie faraona Thutmose II.

Mumie faraona Thutmose II.

Související články

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

Dokumentární filmy o starověkém Egyptu

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě