Džedkare Isesi, znovuzrození Egypta

Napsal Felgr Pavel on .

Džedkare Isesi, kartuš faraona

Džedkare Isesi (2388 - 2356 př.n.l.) byl předposledním faraonem 5. dynastie. Jeho vláda působila jako znovuzrození Egypta. Snažil se o znovuobnovení moci, ale vliv vysokého úřednictva byl příliš silný, než aby mohl být zastaven. Džedkadre Isesi založil úřad správce Horního Egypta se sídlem v Abydu (Abedžu). Provedl reorganizaci královských zádušních kultů v Abúsíru, ale sám se rozhodl postavit si pyramidu v Jižní Sakkáře (základna 86 x 86 metrů). Za jeho vlády byly vyslány výpravy do Byblu a Puntu a také válečné výpravy do Núbie.

Ptahhoptepova "Kniha moudrých rad do  života"

Za vlády Džedkare Isesiho také vznikla písemnost "Kniha moudrých rad do života", kterou napsal později zbožštělý ministr Ptahhotep. Tato kniha se používala jako učební pomůcka až do dob Nové říše a pojednává o správném způsobu života podle egyptských tradic a výchově správného úředníka v souladu s potřebami státu.

Také došlo ke změnám v oblasti náboženství a zádušního kultu. Sluneční kult začal ztrácet, snad také proto již Džedkare nestaví další Sluneční chrám a do popředí se dostával kult boha zemřelých - Usira. To umožnilo i širším vrstvám navštevovat zádušní chrámy.

Džedkare Isesi

faraon Džedkadre Isesi

Související články

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

Dokumentární filmy o starověkém Egyptu

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě