Teti - zakladatel 6. dynastie

Napsal Felgr Pavel on .

Teti, kartuš faraona

Vysvětlením vzniku nové dynastie může být to, že její zakladatel Teti nebyl synem faraona Venise, ale jeho zetěm. Délka jeho vlády není známa, Manehto ji ve svých seznamech stanovuje ji na 30 let.

O Tetiho vládě a jeho činech není příliš mnoho známo. Teti poskytl výsady chrámu v Abydu (Abedžu) a podílel se na rozvoji uctívání bohyně Hathory v Dendeře.

Pyramidový komplex Tetiho v Sakkáře

Teti si svoji pyramidu nechal postavit v severní Sakkáře, několik set metrů od známé stupňovité pyramidy krále Džosera. Tetiho pyramida byla poměrně malá, měřila asi 43 metrů, základna měla rozměry 64 x 64 metrů. Do současnosti se z ní zachovala pouze hromada kamení a štěrku.

Tetiho pyramida byla postavena z nepečlivě opracovaných kvádrů žuly. Zbytky její vnitřní části jsou značně poškozené lupiči i zubem času. Zachovala se nám ale velká část Textů pyramid, kterými byla pyramida vyzdobena. Trochu překvapivě se zachoval i Tetiho sarkofág.

Kolem Tetiho pyramidy je pohřbena většina hodnostářů z jeho doby. Některé z nich ale byly záměrně zničeny ještě za panovníkovy vlády. To může znamenat, že Teti s opozicí zúčtoval tvrdě, protože co může být větším trestem, než znemožnit opozičníkům posmrtnou existenci.

Teti

faraon Teti

Související články

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

Dokumentární filmy o starověkém Egyptu

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě