Tajemná země Punt

Napsal Felgr Pavel on .

I když existuje řada popisů země Punt, této rajské zahrady a eldoráda starého Egypta, zůstává stále zahalena tajemstvím. Kde se nacházela tato bohy požehnaná země, z níž Egypťané dováželi zlato, kadidlo a ebenové dřevo?

V době 5. dynastie, 2 500 let př.n.l., jezdili Egypťané do vzdáleného kraje, který nazývali "země Punt". V době Střední a Nové říše bylo obchodování s Puntem ještě intenzivnější a objevovalo se stále více vyprávění, pohádek a znázornění týkajících se této tajemné země. V překrásném chrámu v Dér el-Bahrí na západním břehu Nilu v Thébách (Vesetu) jsou zachovány reliéfy zachycující výpravu, kterou právě do země Punt vyslala královna Hatšepsut.

Země Punt - co o ní víme

Co vlastně víme o této nádherné a daleké zemi? Je toho velmi málo - například víme, že:

  • země Punt se nacházela při ústí nějaké řeky
  • vesnice tvořily na pilotech vystavěné kulaté chýše, do nichž se vstupovalo po malém žebříku
  • fyziognomií se její obyvatelé podobali Egypťanům

Rostla zde bujná vegetace - kadidlovníky, rozsochaté palmy, porosty mangrove. Tehdejší umění také zachytilo pro Egypťany podivná zvířata jako pilouny, želvy obrovské, létavé ryby a řadu zástupců africké fauny, například levharty, nosorožce a žirafy.

Egypťané do země Punt dováželi cetky, které vyměňovali za nejrůznější výrobky: zlato, elektron (přírodní slitinu zlata a stříbra), ebenové dřevo, kůži šelem, aromatické rostliny (olibán, pistácie terebintová) a gumy, pryskyřici, myrhu a samozřejmě kadidlo - pro Egvpťanv tolik cenné.

Kadidlo hořelo při pohřebních obřadech a v chrámech, sloužilo jako lék, kosmetický prostředek a používalo se při přípravě chutných pokrmů. Ze svého tažení do země Punt přivezla královna Hatšepsut velké množství kadidlovníků, které nechala zasadit před svým chrámem v Dér el-Bahrí.

Předpokládalo se, že země Punt se nacházela na území dnešního Jemenu. Tato hypotéza ale není zcela oprávněná, protože království Sába zde vzniklo 800 let př.n.l. Velká egyptská tažení se ale datují víc než 2 000 let př.n.l. V současnosti většina historiků umisťuje zemi Punt k východním hranicím Súdánu a podél eritrejských a somálských břehů Rudého moře a Adenského zálivu.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

Dokumentární filmy o starověkém Egyptu

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě