fbpx
Pyramidy Staré říše

Tetiho pyramida je nejsevernější pyramidou v Sakkáře. Dnes zdaleka nepřipomíná pyramidu, ale je to spíše nevysoký pahorek, odkud je celé pohřebiště v Sakkáře vidět jako na dlani. Komplex, který zde nechal postavit zakladatel 6.dynastie se původně jmenoval „Trvalá jsou místa Tetiho (kultu)“, takže s trochou ironie by možná někdo dodal, že příliš trvalá tedy zrovna nejsou. Pojďme si tedy přiblížit to, jaký komplex si Teti nechal postavit.

Narazíme-li dnes na nevzhledné, asi 12 metrů vysoké rozvaliny, sotva kdo uvěří tomu, že patří stavbě, která ve své době oslňovala současníky a svým způsobem se nejhlouběji zapsala do egyptských dějin ze všech pyramid, které kdy byly v Egyptě postaveny. Ano – taková byla pyramida faraona Pepi I. (podle některých egyptských archeologů by se jeho jméno mělo spíše než PEPI číst jako PIPI). Pepi svoji pyramidu pojmenoval „Men nefer Pepi (Pepi krása trvá)“.

Šest pyramid královen bylo objeveno u jižní strany pyramidy Pepi I. a toto číslo zdaleka nemusí být konečné. Je pravda, že nikoho nepřekvapí asi fakt, že egyptští faraonové rozhodně nevystačili pouze s jednou (hlavní) manželkou, ale postavit každé pyramidu nebo později hrobku až tak obvyklé nebylo. V tomto směru je Pepi I. opravdu jedinečný.

Pyramida královny Nebuunet se nachází zatím nejvýchodněji podél jižní strany pyramidy Pepi I. a slovo ZATÍM je zcela na místě, protože lze předpokládat, že ještě východněji může být další komplex. Komplex tvořený pyramidou a malým zádušních chrámem byl přístupný od severu – z otevřeného dvora kolem pyramidy Pepi I.

Pyramida královny Nebuunet byla postavena z vápence, vchod do chodby, která vedla do pohřební komory byl v dlažbě dvora před severní stranou a nad ním se nacházela severní kaple, která byla ze sušených cihel.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.