fbpx
Hrobky v Údolí králů

Snad nejkrásnější částí hrobky WV 23 faraona Aje je příchod po dlouhé přístupové cestě k hrobce. Údolí králů má dvě části – východní (kde se nachází 58 hrobek a kam míří také většina turistů) a západní (zde jsou objeveny zatím 4 hrobky). Západní část je velké wádí (pouštní kaňon) o délce 2km ohraničený příkrými svahy. Hrobka WV 23 se nachází na vzdáleném konci Západního údolí jen několik metrů od dvou dalších hrobek – WV 24 a WV 25, které jsou nezdobené. Blízký generátor produkuje elektřinu pro osvětlení WV 23 v noci, ale bohužel ruší krásné ticho, které v této části údolí panuje.

Hrobka faraona Haremheba KV 57 byla objevena v roce 1908 a zasloužil se o to britský archeolog William Edward Ayrton. Jedná se o jednu z největších a nejkrásnějších hrobek v Údolí králů. Z architektonického hlediska jde o předěl mezi staršími hrobkami faraonů 18. dynastie (které se vyznačovaly osou zlomenou do pravého úhlu) a hrobkami z pozdější doby Nové říše, které se držely vždy jediné přímé osy. Hrobka faraona Haremheba KV 57 má jediný „odskok“ osy v místnosti F (pilířová síň), kde je osa posunutá o 2,5m doleva. Jedná se o podobný „odskok“ jako v hrobce Sethi I. (tam je osa posunutá o 2,9m doleva).

Ramesse I. nastoupil na trůn po vojenské kariéře ve službách faraona Haremheba. Nikdo nečekal, že by tento faraon vládl příliš dlouho, protože nastupoval na trůn v pokročilém věku a proto pro něj připravili jednoduchou hrobku, která ale uspokojovala základní potřeby faraona a mohla být kdykoliv rychle dokončena. Ramesse I. vládl jen 16 měsíců a tak se úvahy o malé a rychle dokončitelé hrobce ukázaly jako opodstatněné.

Hrobka faraona Sethi I. KV 17 byla objevena v roce 1817 a výstavu maleb zkopírovaných ze stěn této hrobky, která se konala v roce 1821 v Londýně a Paříži navštívily obrovské davy. Krom objevu hrobky faraona Tutanchamona KV 62 v roce 1922 se zprávy o žádné hrobce nesetkaly s tak bezmezným nadšením. Není těžké pochopit proč – hrobka faraona Sethi I. KV 17 je obrovská, její výzdoba je dokončená a krásně dochovaná a její objevitel Giovanni Belzoni vydal podrobné svědectví o své práci v ní.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.