fbpx
Chrámy v Karnaku a Luxoru

Komplex chrámů v Karnaku (Ipetisut) a Luxoru (Ipetresejet) je zcela nepochybně jednou z nejzajímavějších památek starověkého Egypta. Nejedná se totiž o dílo jedince, ale o několik děl mnoha dynastií, které od sebe odděluje několik staletí. Vydejme se tedy na prohlídku ohromujícího komplexu v Karnaku (Ipetisut) - interaktivní obrázek Vám umožní prohlédnout si jednotlivé památky a dozvědět se o nich trochu víc.

Ten, kdo zavítá do Luxoru (Ipetresejet) dnes, vstupuje do chámového komplexu od nábřeží, tedy ze západu. Také ve starověku tu býval vchod, ale ležel pod úrovní dnešní ulice na břehu Nilu, kde jsou ještě dnes vidět kameny starého nábřeží, kde přistávaly posvátné bárky a ostatní plavidla, která připlouvala a odplouvala během slavností. Hlavní osa chrámového komlexu je orientována severo-jižním směrem, tedy paralerně s tokem Nilu.

Tak jako chrámový komplex v Karnaku, také chrámový komplex v Luxoru prošel množstvím změn a přístaveb. Zcela nepochybně tu stála svatyně z období Střední říše a je velice pravděpodobné, že se zde nacházel dokonce chrám z období Staré říše. Je prokázáno, že v Luxoru (stejně jako v Karnaku) stavěla královna Hatšepsut.

Nejranější stavby v Luxoru, které zde jsou dnes k vidění, pocházejí z období vlády Amenhotepa III. Právě on a Ramesse II. postavili většinu chrámových nádvoří a kolonád. K podstatným změnám ve výzdobě došlo pak za Ptolemaiovců, za období římské nadvlády a později i v době křesťanské a muslimské.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.