fbpx
Zajímavosti

Pokud se podíváme do starověkého Egypta – přesněji do pyramid a hrobek, najdeme všude zlato. Ale byla tu ještě jiná hmota, která byla stejným pokladem – egyptská fajáns. Zlato, stříbro a drahokamy byly jen pro nejbohatší vrstvu – ale všichni chtěli mít něco pěkného do posmrtného života.

Průměrná délka života ve starověkém Egyptě byla krátká – u mužů to bylo kolem 34 let, u žen pak kolem 30 let. V roce 2017 pracoval tým španělských egyptologů v lokalitě Qubbet el-Hawa (nedaleko Asuánu). V této lokalitě byli pohřbíváni vysocí představitelé nejjižnějšího egyptského nomu.

Při vykopávkách v El Amarně našli archeologové ženské kosterní pozůstatky. Lebka byla pokrytá hustými, obarvenými a spletenými vlasy. Proč byly používány v hrobech vlasové příčesky? A proč se vlasy dochovaly, když z těla zůstala jen kostra? Archeologové se na tyto otázky snažili najít odpovědi.

Před téměř 5 000 lety vznikl první umělý pigment na světě - egyptská modř. Je důkazem toho, jak byli Egypťané vynalézaví. A navíc - dnes najde uplatnění i tam, kde moderní postupy selhávají. Egyptská modř byla důležitá – používala se ke zdobení sošek, keramických nádob a zejména k výzdobě hrobek. Dnes může pomoci ve forenzní vědě.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.