fbpx
Zajímavosti

V období 5. dynastie se ve velkém stavěly tz. sluneční chrámy. Do dnešních dnů se podařilo objevit ale jen dva chrámy z tohoto období - Veserkafův sluneční chrám v Abúsíru (zakladatele 5. dynastie faraonů) a Niuserreův sluneční chrám v Abú Goráb. Dnes se podíváme ale na ty sluneční chrámy, které dosud nebyly objeveny.

Hroba dcery faraona Džedkare Isesiho Chekeretnebtej  byla objevena v Abúsíru v sedmdesátých letech 20. století týmu českých egyptologů pod vedením Miroslava Vernera. Už první den vykopávek přinesl překvapení - dochované pozůstatky památky dosahovaly místy své původní výšky.

V Egyptě byla začátkem března několik let trvající renovaci zpřístupněna Džoserova pyramida (Stupňovitá pyramida) v Sakkáře. Stupňovitá pyramida je stará 4700 let a je považovaná za nejstarší ze zachovalých pyramid v Egyptě. Renovace pyramidy přišla zemi na 6,6 milionu dolarů (150 milionů korun).

Když čeští egyptologové na jaře loňského roku objevili hrobku královny Setibhor a hodnostáře Chuyho, možná ani netušili, na jaký poklad narazili. Pravda - nejde o nedotčenou hrobku Tutanchamona nebo hrobku Imhotepa, ale objev je tu skutečně významný.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.