fbpx

Egyptský kněz Kenamún zemřel před cca 3500 lety. Byl strážcem pokladu faraona Amenhotepa II., což  znamená, že měl velmi významné postavení. Jen sotva by tohoto egyptského kněze napadlo, že se jednou objeví jinde než v Egyptě. A přece se jeho mumie nachází v České republice – na klasicistním zámku Kynžvart. Není ale sám, kdo se z Egypta dostal až k nám. Vedle něj zde odpočívá ještě jeden egyptský kněz – Pentahutesres.

Výzkum jejich mumií pomocí nejmodernějších metod proběhl v roce 2015. „CT snímkování je v současné době nejlepší technologie, jak se mumii doslova podívat na zoubek. Celé tělo je naskenováno od hlavy až k patě sérií snímků, které pak dají dohromady 3D snímek,“ popisuje antropoložka Gabriela Jungová.

Není bez zajímavosti, že se Kenamún dožil něco mezi 70 a 80 lety a netrpěl žádnou stařeckou chorobou (jak dokazují snímky z tomografu a rentgenu). Pentahutesres zemřel mladší a také jeho společenské postavení bylo nižší. Šlo o muže mezi 30 – 40 lety a ze snímků víme, že měl perfektní chrup (což u Egypťanů nebylo zrovna obvyklé).

Kenamún a Pentahutesres na zámku Kynžvart

Na zámku nenajdete jen dvě egyptské mumie, ale také spoustu dalších zajímavostí. Sbírka obsahuje okolo 60 drobnějších staroegyptských předmětů včetně podhlavníku, který se vkládal mumii do rakve. Najdete zde i kanopy, do kterých Egypťané ukládali orgány zemřelého.

Zajímá vás, jak se dvě mumie a další staroegyptské památky na zámek dostaly? Vydejte se na návštěvu zámku a při prohlídce se všechno dozvíte. Zámek rozhodně stojí za vidění a egyptská sbírka pochopitelně také.

3 500 let stará rakev s mumií kněze Kena Amona (vlevo) a mumie kněze, který se jmenoval Pentahutesres (vpravo), jejíž stáří se odhaduje zhruba na 2 500 let na 2 500 let Autor: David Kruc

3 500 let stará rakev s mumií kněze Kenamúna  (vlevo) a mumie kněze, který se jmenoval Pentahutesres (vpravo), jejíž stáří se odhaduje zhruba na 2 500 let na 2 500 let; Foto: David Kruc

Zdroj: iDnes.cz