fbpx
Letoviska v Egyptě

Letovisko Ain Soukhna se nachází v Egyptě cca 55 kilometrů od Suezského průplavu. Některé místní hotely jsou považovány za vůbec nejlepší v oblasti Rudého moře.

Ain Soukhna totiž neleží nikterak daleko od hustě obydlené nilské delty, v čele s hlavním městem Egypta Káhirou, která je vzdálená 120 kilometrů odsud. Je tedy ideální pro jednodenní výlet z Káhiry. Pláže a korálové útesy však patří spíše k egyptskému průměru.

Safaga (krásné letovisko na pobřeží Rudého moře) se nachází zhruba 65 km jižně od Hurghady. V letovisku je i přístav, což není v egyptských letoviscích zrovna obvyklé. Hlavní hotelové resorty se nenacházejí přímo v Safaze, ale poněkud severněji od města.

Pokud se turisté vydají na Sinajský poloostrov, pak je jejich cílem nejčastěji Taba nebo Sharm el-Sheikh. Letovisko se nachází u hranic s Izraelem a právě jeho poloha sehrála svoji roli v historii města.

Od roku 1967 byla Taba okupována Izraelem. Izrael se ze Sinajského poloostrova stáhl v roce 1982, ale to nebyl případ Taby, kde se Egypt a Izrael dlouho nedokázali shodnout na místě, kudy povede hranice. Celý problém řešila až mezinárodní arbitráž, která v roce 1988 přisoudila letovisko Taba právě Egyptu.

Dovolená v Egyptě

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.