fbpx
Egypťané a móda

Pochopitelně jako každý, také Egypťané a Egypťanky si na módě zakládali a chtěli se líbit. Platí to od nejnižších vrstev obyvatel až po faraona - pochopitelně s vyšším společenským postavením se potřeba dbát na svůj zevnějšek zvyšovala. Pojďme tedy najít odpověď na otázku - Jaká tedy byla egyptská móda?

Od prvních dynastií do období Nové říše prodělala mužská móda velké změny. Oblečení muselo být zejména praktické – je potřeba si uvědomit, že v Egyptě po celý rok vládlo horko, prašné prostředí a tomu se pochopitelně musela přizpůsobit také móda.

Egypťané byli první, kdo začal běžně nosit obuv – zejména sandály, které byly přizpůsobeny egyptskému horkému a suchému podnebí. Přiblížíme si tedy práci egyptského ševce. Kůže se vyčiňovala tukem – máčela se v tříslivech (např. egyptském kamenci).

Pak koželuh z olejnaté tekutiny kůže vyndal a nechal je vychnout. Když byly kůže suché, rozložily se na stůl a začaly se vytahovat na všechny strany, aby byly pružné a lehké. Bušilo se do nich paličkou, aby se olej do kůží snadněji vsákl. Tím byly kůže poddajné, nepropustné a hlavně – nepodléhaly hnilobě.

Egypťané si svého těla, a zejména vlasů, velmi hleděly. Úprava vlasů byla pro starověké Egypťany nedílnou součástí toalety. Egypťané příliš nechápali Asiaty, kteří si nechávali růst vlasy i vousy. Sami si totiž hlavu vyhovovali, aby jim lépe sedla paruka.

Muži si nechávali růst vousy jen dočasně – na znamení smutku po úmrtí v rodině. Zajímavé jistě je, že rusovlasí lidé byli podle starověkých Egypťanů nakaženi morem a opuštěni bohy – proto byli často vyobcováni ze společnosti a někdy dokonce i zavražděni.

Mohlo by vás zajímat

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.