fbpx
Egypťané a řemesla

Chléb a pivo tvořily základní složku egyptské stravy. "Chléb a pivo" - toto spojení je hieroglyfickým písmem vyryto ve všech mastabách. Káždá rodina si většinou pekla vlastní chléb, takže pekařství bylo vzácným povoláním. Práci pekaře si ukážeme na příběhu jistého pekaře Apopa z Théb (Vasetu).

Apop má obchůdek za karnackým chrámem. Je jedním z mála pekařů ve městě. Kvalitní a různorodou nabídkou si vydobyl přízeň zákazníků, přestože si všichni Egypťané obvykle pekli vlastní chléb. Apopův obchod ale vzkvétá, jelikož tento pekař nabízí vlastní druhy pečiva, které jinde nejsou k dostání.

Konkurence je však velká, protože na trhu se dají koupit i chutné druhy chleba, které se dovážejí z Přední Asie. Jako každý správný pekař má Apop vlastní zásoby zrní ve skladu, který přiléhá k obchodu. Ječmen (it), pšenici (sut) a špaldu (boti) - druh pšenice s rozpadavým klasem - si nechává dovážet z nejlepších polností v kraji. Veškeré zrní pročistili jeho pomocníci.

Apop se pyšní tím, že pečivo připravuje z té nejkvalitnější mouky. Brzy ráno nasypou řemeslníci zrní do velkého kamenného hmoždíře. Přesně takovou dávku, jakou potřebují na výrobu pečiva pro daný den. Zrní v pravidelném rytmu drtí těžkými, dva lokty dlouhými palicemi. Na tuto vyčerpávající práci navazuje oddělování zrna od plev, o které se postarají ženy. Ani tato práce není jednoduchá, protože musí dát stranou otruby pro zvířata a nechat pouze zrní vhodné ke mletí.

Apop na tyto přípravy osobně dohlíží. Jelikož je tento pekař zároveň mlynářem tak ví, že dobrá pověst jeho chleba záleží na kvalitě mouky. Rozdrcené a proseté zrní se vloží do kamenného koryta. V něm ženy velkým kamenem zrní rozemílají, do druhého koryta sesypávají získanou mouku. Mouka se proseje a vše se znovu opakuje, dokud není mouka dostatečně jemná. Kvalitu mouky samozřejmě hodnotí Apop.

Výborné kuželovité chleby

Zatímco se připravuje mouka, přináší pekařova žena kuželovité chlebové formy a rozkládá je do pecí. Když se jí ždá, že formy mají správnou teplotu, rychle je vloží do otvorů speciální dřevěné desky. Na to už čeká Apop a do forem nalije kvašené těsto, které vypracoval spolu s několika pomocnicemi.

Tyto keramické formy měly kónický tvar, a dvě tvořily dohromady jednu formu, neboť se přikládaly ústím k sobě. Naplněné formy Apop vkládá do pecí. Teď již nezbývá než čekat, až se chleba upeče. Po dopečení se bochníky vyjmou z pecí a jeho žena je důkladně přepočítá. V Egyptě se totiž přepočítává všechno. Nyní může pekařství přivítat první zákazníky.

Pečivo nejrůznějších tvarů

Apop je pověstným pekařem nejen díky svému výbornému chlebu, ale i kvůli dalším originálním výrobkům. Stal se skutečným mistrem ve výrobě chleba nejrůznějších tvarů. Vyráběl chléb ve tvaru hrocha, lotosového květu, loďky nebo chrámu. l jeho sladkosti jsou skutečnou lahůdkou, ať už jsou medové, ovocné, mléčné nebo máslové. Vyrábí také vaječné oplatky, které jsou oblíbené zvláště mezi dětmi. Apop má dobré srdce a nikdy nezapomene podarovat chlebem místní chudáky. Ve městě je totiž plno venkovanů i cizinců, kteří sem přišli hledat štěstí v domnění, že ve městě snadno zbohatnou.

Pekaři

Žena rozemílající zrní

Mohlo by vás zajímat

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.