Egyptské amulety byly několik centimetrů vysoké předměty, které chránily živé i mrtvé proti nemocem a nebezpečím. V Archaickém období se jednalo o obyčejné lastury, zato v období Nové říše šlo o skutečné umělecké předměty. Jejich ochranná síla vyplývá z jejich barvy, materiálu a tvaru.

Amulety se vyráběly ze zlata, stříbra, dřeva, fajánse, bronzu, tyrkysu, lapisu lazuli, achátu, jaspisu nebo porfyru. Egypťané je nosili na krku buď v náhrdelníku nebo skryté na prsou pod plátěným oděvem. Jejich počet během staletí rostl až do astronomických výšin – anglický archeolog Flinders Petrie napočítal a popsal 275 druhů amuletů.

Už v Archaickém období byli mrtví pohřbívání s mnoha amulety z lastur nebo perel. V období Střední říše začaly být egyptské amulety trochu propracovanější – objevili se malí skarabové, do kterých byly vryty znaky zahánějící nemoci a zlé duchy. Tito skarabové se nosili na prstě nebo na zápěstí. V období Nové říše se nošení amuletů stalo módou s nádechem mystiky a magie.

Egyptské amulety ve službách zemřelých

Ochranných schopností amuletů využívali i mrtví – při balzamování se miniaturní amulety vkládaly pod plátěná obinadla a kněží přitom často recitoval pasáž z Knihy mrtvých týkající se právě amuletů. Všechny tyto amulety měly také symbolický význam, který vyplýval z použitého materiálu, barvy nebo tvaru.

Symbolika materiálu
ZLATOtělo Rea
STŘÍBROkosti Rea
LAPIS LAZULI (kámen posetý zlatavými body)noční obloha
Symbolika barev
ČERVENÁživotní energie
BÍLÁčistota
ZELENÁvegetace
MODRÁnebe
ŽLUTÁslunce

Ochrana živých

Amulety ale neměly vždy takto abstraktní charakter – byly také talismany ve tvaru běžně užívaných předmětů nebo známých zvířat. Mohly tedy vypadat jako miniaturní nádoby s držadly, srdce (synonymum vědomí a života), podhlavničky, kus rákosu (proti bolesti v krku), spletená cibulová nať (proti horečce), žába, vůl atd. Nemůžeme zapomenout ani na královské atributy – korunu, ureus, pektorál nebo žezlo.