fbpx
Egypťané a balzamování

Amulety byly pouze několik centimetrů vysoké předměty, které chránily živé i mrtvé proti všem nemocem a nebezpečím. V Archaickém období se jednalo o obyčejné lastury, zato v období Nové říše šlo o skutečné umělecké předměty. Jejich ochranná síla vyplývala z jejich barvy, materiálu a tvaru.

Amulety se vyráběly ze zlata, stříbra, dřeva, fajánse, bronzu, tyrkysu, lapisu lazuli, achátu, jaspisu nebo porfyru. Egypťané je nosili na krku buď v náhrdelníku nebo skryté na prsou pod plátěným oděvem. Jejich počet během staletí rostl až do astronomických výšin - anglický archeolog Flinders Petrie napočítal a popsal 275 druhů amuletů.

Už v Archaickém období byli mrtví pohřbívání s mnoha amulety z lastur nebo perel. V období Střední říše začaly být amulety trochu propracovanější - objevili se malí skarabové, do kterých byly vryty znaky zahánějící nemoci a zlé duchy. Tito skarabové se nosili na prstě nebo na zápěstí. V období Nové říše se nošení amuletů stalo módou s nádechem mystiky a magie.

Ve službách zemřelých

Ochranných schopností amuletů využívali i mrtví - při balzamování se miniaturní amulety vkládaly pod plátěná obinadla a kněží přitom často recitoval pasáž z Knihy mrtvých týkající se právě amuletů. Všechny tyto amulety měly také symbolický význam, který vyplýval z použitého materiálu, barvy nebo tvaru.

Symbolika materiálu

ZLATO tělo Rea
STŘÍBRO kosti Rea
LAPIS LAZULI (kámen posetý zlatavými body) noční obloha

Symbolika barev

ČERVENÁ životní energie
BÍLÁ čistota
ZELENÁ vegetace
MODRÁ nebe
ŽLUTÁ slunce

Hieroglyfické znaky

Umělci se při výrobě amuletů inspirovali hieroglyfickými znaky - každý znak v sobě nesl magickou sílu.

Symbolika hieroglyfických znaků

VÝHONEK PAPYRU životní síla a schopnost omlazování
znak ANCH život
ideogram krásy (NFR) dokonalost
oko VEDŽAT stabilita na zemi i v záhrobí
pilíř DŽED a sloupek VADŽ znovuzrození a mládí

Ochrana živých

Amulety ale neměly vždy takto abstraktní charakter - byly také talismany ve tvaru běžně užívaných předmětů nebo známých zvířat. Mohly tedy vypadat jako miniaturní nádoby s držadly, srdce (synonymum vědomí a života), podhlavničky, kus rákosu (proti bolesti v krku), spletená cibulová nať (proti horečce), žába, vůl atd. Nemůžeme zapomenout ani na královské atributy - korunu, ureus, pektorál nebo žezlo.

Mohlo by vás zajímat

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.