fbpx

Mohamed Zakaria Goném byl egyptský archeolog. V roce 1952 objevil pyramidu faraona Sechemcheta – pravděpodobného syna faraona Džosera. Krom jiného v ní Goném objevil kolem 700 nádob z porfýru a alabastru. Dále v Sechemchetově pyramidě bylo několik zlatých předmětů, ze kterých vynikalo 21 zlatých náramků. Jsou považovány za nejstarší sbírku zlatých šperků starověkého Egypta.

Mohamed Zakaria Goném 19.března 1954 byla slavnostně otevřena pohřební komora a uvnitř byl nejstarší sarkofág v Egyptě. Sarkofág byl vyrobený z leštěného zlatorůžového alabastru a ležely na něm zbytky věnce, které naznačují, že tu od pohřbu nebyl asi nikdo.

Dne 26.července 1954 se po dvouhodinovém úsilí podařilo odstranit zasouvací desku, která je na boční straně sarkofágu. Sarkofág však byl prázdný a zklamání archeologa obrovské. To se opakovalo i u mnoha dalších sarkofágů pocházejících z té doby.

Tehdejší vládcové Egypta používali různé triky, které jim měly zajistit nerušený posmrtný život. Jedním z nich bylo vybudování několika hrobů a zmatení potenciálních lupičů.

Jeden z nejvýznamnějších objevů v Egyptě v druhé polovině 20.století, díky kterému se Mohamed Zakaria Goném dostal do povědomí široké vědecké obci, tak skončil nečekaným neúspěchem. Gonéma to značně poznamenalo a v roce 1959 spáchal sebevraždu, když se utopil v Nilu.

Tomu předcházelo nespravedlivé obvinění z krádeže nádoby, ale ve skutečnosti šlo jen o byrokratický faux pas, protože jak zjistil J. P. Lauer, nádoba stála v jiném rohu než bylo naznačené ve vědeckém katalogu, jehož základy položil Ludwig Borchardt (1863-1938) muzea v Káhiře.