< link rel="alternate" hreflang="cs-cs" href="https://www.starovekyegypt.net/">

Sechemchetova pyramida i celý komplex v Sakkáře je pravděpodobně znovu dílem Imhotepa. Podobnost s komplexem, který si nechal postavit faraon Džoser, je více než zřejmá. Tento komplex ale nikdy nebyl dokončen a jeho ruiny objevil až egyptský archeolog Muhammad Zakaríja Ghoném v roce 1952.

pyramida
Základní údaje o pyramidě: Popis pyramidy:
délka základny: 120 m A   Chodba
výška pyramidy: 70 m B   Chodba
C   Pohřební komora
D   Bílá ohradní zeď
E   Sestupná chodba
F   Vchod

Sechemchetova pyramida se základnou 120 metrů se nachází v Sakkáře jihozápadně od komplexu faraona Džosera. Měla mít 6 až 7 stupňů a měla být vysoká 70m. Měla být stavěna metodou skloněných vrstev, ale ještě během stavby byly práce zastaveny a tak je dnes vidět jen první stupeň s výběžkem druhého. Oba jsou z bílého vápence, který se získával přímo na místě stavby.

Dnes se z pyramidy faraona Sechemcheta zachoval první stupeň se zbytky druhého (120×120 na výšku 10m). Kolem něho byly zbytky vstupní šachty, trosky chrámu a rampy z dob stavby. V pozadí bylo 80 m bílé stěny ohradní zdi. Pod stupněm byla pohřební komora dlouhá 9 metru, vysoká a široká 5 metrů.

Obvod pyramidy lemovala ze tří stran podzemní chodba, ze které vystupovalo 132 komor pro pohřební výbavu. Našly se zde zlaté jehlice a hůlky, zlatá skříňka na líčidla a několik set démotických papyrů.

pyramida
A   Jižní dvůr
B   Severní dvůr
C   Jižní hrob
D   Bílá ohradní zeď