fbpx

Zbyněk Žába se narodil 19. 7. 1917 v Doubravicích. Po absolvování Gymnázia v Hradci Králové se zapsal na Karlovu univerzitu – obor klasická filologie. Tomuto oboru se věnoval až do zavření vysokých škol v roce 1939. Po 2. světové válce přešel na orientalistiku-egyptologii. Univerzitní studia dokončil v roce 1949.

Profesní kariéra Zbyňka Žáby

V roce 1954 se docentem egyptologie. V letech 1955 – 1957 působil Zbyněk žába v Káhiře na Vysoké škole jazyků jako učitel češtiny. V roce 1959 byl jmenován profesorem egyptologie na FF UK. V roce 1958 byl na UK založen Český egyptologický ústav v Praze a Káhiře. Do funkce ředitele Českého egyptologického ústavu byl v roce 1960 jmenován Zbyněk Žába.

Zbyněk Žába ředitelem Českého egyptologického ústavu

V letech 1961-1965 se Český egyptologický ústav UK zúčastnil akce UNESCO v Núbii a podnikal výzkumy v Kertásí, Tafě, Wádí Kitně a Kalábši. Také se plně věnoval výzkumu na Ptahšepsesovy mastaby v Abúsíru a to až do roku 1974.

Přivedl expedici Karlovy university k vykopávkám pod pyramidami v Abúsíru. Právě Zbyněk Žába inicioval v roce 1960 vykopávky v Ptahšepsesově mastabě v Abúsíru. Byl vedoucím všech československých expedic do Núbie v období let 1961 – 1965, které byly zaměřeny na epigrafický a archeologický výzkum památek, které byly ohroženy vzestupem hladiny Nilu (tzv. Jižní chrám u Táfy, pevnost Kertásí, pohřebiště ve Wádí Qitně).

Byl členem řady zahraničních vědeckých institucí. Byl také prvním českým vědcem, který publikoval práci zaměřenou výhradně na pyramidy. Jeho kniha vyšla roku 1953 francouzsky a její český název zní “Astronomická orientace v starověkém Egyptě a precese světové osy”.

Zbyněk Žába se studenty při práci