fbpx

George Carnarvon (celým jménem George Edward Stanhope Molyneux Herbert, 5. earl z Carnarvonu) se narodil 26. června 1866 v rodinném sídle Highclere Castle, jedné z nejkrásnějších soukromých nemovitostí v hrabství Hampsire. Ve čtyřiadvaceti zdědil George Carnarvon rodinný titul a krátce předtím se oženil s dědičkou dynastie Rothschildů.

Do povědomí se George Carnarvon dostal poté, co vybudoval jednu z nejlepších dostihových stájí ve Velké Británii. Byl také milovníkem rychlých vozů, což se mu málem v roce 1901 stalo osudným. V Německu měl vážnou autonehodu a lékaři mu doporučili, aby se na zimu vzdálil z vlhkého britského podnebí.

Carnarvon na březích Nilu

V roce 1903 trávil lord Carnarvon poprvé zimu na březích Nilu. Egypt v něm nevzbudil okamžitě nadšení, naopak se mu zdálo, že se zde nedá nic zajímavého dělat. Podnebí mu sice svědčilo, ale Káhira ho začala brzy nudit. Na doporučení lorda Cromera (zástupce Velké Británie v Egyptě) se začal zajímat o starý Egypt. V tu chvíli ještě netušil, že se tento pokus změní v takovou vášeň.

Díky stykům lorda Cromera získal povolení k vykopávkám v lokalitě Šéch Abd el-Kurna. Tato lokalita byla sice důkladně prozkoumána, ale nacházela se kousek od luxorského hotelu Winter Place, který se stal Carnarvonovým novým hlavním stanem.

George Carnarvon a první vykopávky

Po několika týdnech byla jediným výsledkem vykopávek lorda Carnarvona mumie kočky. To však nezmírnilo jeho zápal pro věc – právě naopak. Záhy si uvědomil, že aby získal koncesi k vykopávkám na místech, která by uspokojovala jeho ambice, musí spolupracovat s opravdovým archeologem. S touto představou se svěřil lordu Cromerovi, který ho představil Gastonu Masperovi. Maspero Carnarvona seznámil s Howardem Carterem a mezi Carterem a Carnarvonem se okamžitě zrodilo upřímné přátelství a na dlouhá léta vytvořili nerozlučnou dvojici, které se podařilo objevit hrobku faraona Tutanchamona.

Obsah předsíně královské hrobky naplnil Carnarvona nezměrným štěstím, ale těšil se z něj jen chvíli. Stihl se ještě účastnit inventarizace předmětů z předsíně, otevření pohřební komory faraona Tutanchamona v únoru 1923 (viz. obrázek pod textem), ale 5. dubna 1923 nečekaně umírá po záhadném bodnutí hmyzem.

Carter a Carnarvon

Howard Carter a Lord Carnarvon před první schránou faraona Tutanchamona