fbpx
Hrobky v Údolí králů

Hrobka faraona Ramesse II. KV 7, největšího faraona Nové říše a jednoho z největších faraonů v historii starověkého Egypta vůbec, byla otevřena od starověku. Bohužel od té doby utrpěla hrobka značné škody díky záplavovým dešťům, které do komor hrobky nanesly velké množství suti. Tím došlo k poškození stěny i jednotlivých pilířů v hrobce. Když v roce 1913 vstoupil do hrobky Harry Burton, mohl jen konstatovat, že je hrobka ve velmi špatném stavu. Bylo nutné například strhnout část stropu. Není příliš pravděpodobné, že by byla hrobka faraona Ramesse II. KV 7 brzy přístupná veřejnosti, protože je stále potřeba vyklidit velké množství suti a provést statické práce.

V roce 1987 objevili po více než století hrobku, která byla "ztracena" – byla to hrobka synů Ramesse II. KV 5, pátá hrobka jižně od vchodu do údolí. První zmínku o hrobce podal v roce 1825 Angličan James Buton, který prokopal naplavenou sutí úzkou cestičku a dokázal se prokopat asi 25m do nitra hrobky. Dostal se do 8 komor, kde ale nenašel žádnou výzdobu a usoudil, že tato hrobka je naprosto nezajímavá díra v zemi.

Hrobka faraona Merenptaha KV 8 se rozprostírá na ploše 2 472 m3 a svou velikostí ji předčí pouze hrobka synů Ramesse II. KV 5. První polovina hrobky, která je dlouhá 135 m, byla přístupná už ve starověku. Na stěnách prvních šesti komor se nacházejí řecké a latinské graffity. Zadní část odkryl až v roce 1903 Howard Carter a pohřební komora byla dokonce prozkoumána až v roce 1987. Čtyři vedlejší místnosti, které vedou z pohřební komory nebyly dodnes zbaveny suti a naplavenin.

Hrobka faraona Sethi II. KV 15 se nachází v jihozápadní části Údolí králů jen několik metrů od jeho manželky Tausrety (hrobka KV 14). Hrobka byla otevřena již ve starověku, což dokládají řecká a latinská graffita. Evropané se do jejích útrob podívali prvně v 18. století a na počátku 20. století ji vyčistil Howard Carter, ale o její výstavbě, výzdobě a jejím využití je dosud několik nezodpovězených otázek.

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.