fbpx
Ptolemaios VIII. Euergetés II.
Ptolemaios VIII. Euergetés II.

Ptolemaios VIII. byl syn Kleopatry I. a Ptolemaia Epifanese, bratr Ptolemaia VI. Filométóra a Kleopatry II. V letech 170-163 vládl Egyptu společně se sourozenci.

Od roku 163 př.n.l. na základě dohody uzavřené se svým bratrem zůstal Ptolemaios VIII. vládcem Cyrany (Cyrena – řecky Kurene město v severní Libyi), podporován Římem ve své činosti do převzetí vlády nad Kyprem.

Po smrti bratra se Ptolemaios VIII. oženil se svoji sestrou Kleopatrou II. a usedl na Egyptském trůně. Se svoji novou ženou měl syna Ptolemaia, zvaného od místa narození Mefites. V roce 142 př.n.l. se slavnostně oženil se svou sestřenicí Kleopatrou III. Tak se objevily dvě právoplatné královny, dvě manželky vládců, to způsobilo samozřejmě konflikt v královské rodině.

Občanská válka v Egyptě

Ptolemaios VIII. byl vládce nemilosrdný. Dal rozkaz zabít svého syna Mamfitese a jeho tělo rozčtvrtit a poslat matce. To způsobilo občanskou válku a rozpad země. V roce 129 př.n.l. Ptolemaios VIII. ovládl celou zem mimo Alexandrie, která zůstala věrná Kleopatře. Město Ptolemaios VIII. dobyl v roce 126 př.n.l. a vykonal sérii represí, které mu nepřidali na popularitě. V roce 123 se Kleopatra vrátila z vyhnanství po dobytí města a počala opětovně vládnout spolu s bratrem-manželem.

Ptolemaios VIII., nazývaný obyvateli Alexandrie pohrdačně Physkonem (pupkáč), zemřel 28. června 116 př.n.l. v 56tém roce vlády. V závěti odkázal Egypt své sestřenici-ženě Kleopatře III. a tomu ze synů, kterého matka sama určí jako spoluvládce. Druhý měl vládnout samostatně Kypru.

Rub a líc mince Ptolemaia VIII.

Rub a líc mince Ptolemaia VIII.

Egyptští faraoni

Starověký Egypt v pravěku

Archaické období

První dynastie faraonů

Období Staré říše

1. přechodné období

Období Střední říše

2. přechodné období

Období Nové říše

3. přechodné období

Období úpadku

Období Ptolemaiovců

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.