fbpx
Ptolemaios III. Euergetés
Ptolemaios III. Euergetés

Ptolemaios III. Euergetés se zasloužil o největší rozmach Egypta. Jeho otec Ptolemaios II. vedl dvě války se Sýrií a za vlády Ptolemaia III. vypukla třetí syrská válka kvůli další Bereníce - tentokrát šlo o vlastní sestru Ptolemaia II.

Třetí syrská válka

Syrský král Antiochos II. se rozvedl se svou manželkou (a sestřenicí) Láodikou a oženil se právě s touto Bereníké. Před svou smrtí se ale s bývalou manželkou smířil a za svého nástupce určil jejich syna Seleluka II. a vyloučil tak z nástupnictví syna, kterého měl s Bereníké.

Ptolemaios III. dal Bereníce k dispozici loďstvo, které mělo základnu na Kypru a vypravil se s flotilou do severní Sýrie, kde obsadil přístavní Seleukeiu a pokračoval dál do sídelního města selelukovské dynastie - Antiochie. Ptolemaios III. pronikl až do Babylónie, ale stoupenci Láodiky zatím zavraždili Bereníku i jejího syna. A protože v Egyptě propuklo povstání pro zvýšení daní, musel se Ptolemaios III. vrátit do Egypta. Vrátil se ale s velkou kořistí a zajistil si pozice v severní Sýrii, Kilikii, Kárii, v iónských městech na západním pobřeží Malé Asie a dokonce i na evropském pobřeží Helléspontu.

Po návratu z války se Ptolemaios III. věnoval vnitřním záležitostem říše. Provedl několik nenásilných administrativních a finančních reforem, zvýhodnil podmínky pro staré i nové řecké usedlíky a vyhradil v Alexandrii zvláštní čtvrť pro židovské přistěhovalce. Ptolemaios III. podporoval obchod, řemesla a těžbu v dolech. Dal také postavit řadu chrámů a veřejných budov a zakládal také osady u Rudého moře.

Ptolemaios III. Euergetés

Ptolemaios III. Euergetés

Egyptští faraoni

Starověký Egypt v pravěku

Archaické období

První dynastie faraonů

Období Staré říše

1. přechodné období

Období Střední říše

2. přechodné období

Období Nové říše

3. přechodné období

Období úpadku

Období Ptolemaiovců

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.