< link rel="alternate" hreflang="cs-cs" href="https://www.starovekyegypt.net/">

Merenre I. nastoupil na trůn po smrti svého otce Pepi I. Jeho matkou byla velká královská manželka Anchesenpepi I. Rodiče Anchesenpepi jmenoval Pepi I. na pozici vezírů. Matka Anchesenpepi I. jménem Khui byla jedinou ženou Staré říše, která takovou pozici zastávala. Sestra Merenre I. jménem Neiht se později provdala za faraona Pepi II., což vysvětluje nepřítomnost její hrobky poblíž hrobky Merenrea.

Merenrova teta Anchesenpepi II. byla manželkou Pepi I. Anchesenpepi II. se stala nejen jeho nevlastní matkou a tetou, ale také jeho manželkou. Narodili se jim tři děti – pozdější faraon Pepi II., jeho sestra (později manželka) Anchesenpepi III.  a princezna Iput (později také manželka Pepi II.).

Merenre I. a jeho vláda

Čeští egyptologové Jaromír Málek a Miroslav Verner dospěli k závěru, že Merenre I. nastoupil na trůn v raném věku a zemřel mladý. Pravděpodobně byl jmenován spoluvládcem svého otce, který tak chtěl předejít pochybnostem o nástupci a zajistit klid v říši. Tuto myšlenku ale zpochybňují Vassil Dobrev a Michel Baud, kteří analyzovali těžce poškozené současné královské anály. Letopisy totiž naznačují, že Merenre byl přímým nástupcem svého otce bez jakékoliv spoluvlády. Dokument obsahuje záznam z posledního roku vlády Pepi I. – jeho 25. sčítání na které okamžitě navazuje první rok sčítání Merenrea.

Udržoval (stejně jako jeho otec) dobré diplomatické vztahy s Byblem, kde se v Hatnúbu těžil alabastr a siltovec ve Vádí Hammámat. Siltovec (jinak také prachovec) je sedimentární hornina, zpevněný ekvivalent prachu, přičemž částice velikosti prachu se na složení horniny podílejí minimálně dvěma třetinami.

Merenreova pyramida

Pyramidový komplex Nefer-chau-Merenre si nechal postavit v Sakkáře nedaleko pyramidy svého otce. Základnu pyramidy tvořil čtverec o stranách dlouhých 80 metrů. Výška pyramidy dosahovala asi 50 metrů. Poblíž stojí také pyramida Djedkare Isesiho. Jak bylo pro pyramidy 6. dynastie běžné, našly se také zde Texty pyramid.

Vstup do pyramidy je na severní straně na úrovni základny. Heinrich Brugsch objevil v pohřební komoře bazaltový sarkofág, který byl v roce 1881 (kdy ho Brugsch objevil) intaktní. V sarkofágu se sice našla mumie mladého muže, ale zdá se, že se jednalo o sekundární pohřeb a nikoliv o mumii Merenrea.

Dřevěná krabička se jmény a tituly Merenre

Dřevěná krabička se jmény a tituly Merenre