Syrský vědec nevydal IS vzácné starožitnosti a byl popraven

Napsal Felgr Pavel on .

Aktivisté Islámského státu setli ve starověkém městě Palmýra hlavu renomovanému vědci Khaledu al-Asaadovi a pověsili jeho zohavené tělo na sloup na hlavním náměstí historického areálu. Důvodem bylo zřejmě to, že odmítl odhalit, kde jsou uschovány hodnotné artefakty.

Poškozenou Tutanchamonovu masku je možné opravit

Napsal Felgr Pavel on .

Poškozenou Tutanchamonovu masku je podle specialistů možné opravit. K poškození masky došlo začátkem tohoto roku, když zaměstnanci při čištění odpadl vous z masky a jeho opětovné přilepení epoxidovým lepidlem pak začalo škodit masce samotné.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.