Nový objev ve zlaté masce krále Tutanchamona

Napsal Felgr Pavel on .

Včera (pozn. redakce 16.12.2015) se uskutečnila rozsáhlá tisková konference v Egyptském muzeu. Na konferenci byly prezentovány výsledky restaurování známé masky krále Tutanchamona. Ministr pro památky Dr. Mamdouh Eldamaty, který je rovněž hlavou vědeckého týmu zodpovědného za restaurování masky po chybném restaurování v minulém srpnu, prohlásil, že maska bude od 17.12.2015 vystavena v muzeu na svém původním místě.

Pohled do deníku Howarda Cartera o Tutanchamonovi

Napsal Felgr Pavel on .

V roce 1922 uplynulo 30 let, které Howard Carter strávil kopáním a hledáním starověkých hrobek v Egyptě. Jako jeden z předních světových odborníků v této oblasti často pracoval pro pohádkově bohatého sběratele starožitností Lorda Carnarvona, který ho najal, aby dohlížel na jeho vykopávky v Údolí Králů podél Nilu.

Syrský vědec nevydal IS vzácné starožitnosti a byl popraven

Napsal Felgr Pavel on .

Aktivisté Islámského státu setli ve starověkém městě Palmýra hlavu renomovanému vědci Khaledu al-Asaadovi a pověsili jeho zohavené tělo na sloup na hlavním náměstí historického areálu. Důvodem bylo zřejmě to, že odmítl odhalit, kde jsou uschovány hodnotné artefakty.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě