< link rel="alternate" hreflang="cs-cs" href="https://www.starovekyegypt.net/">

Ameni Kemau Ameni Kemau Ameni Kemau byl egyptský faraon z počátku 13. dynastie. Jeho jméno objevili ve spojitosti s pyramidou princezny Hatšepsut v Dahšúru. Stéla, kterou archeologové objevili v Abydu, zmiňuje královu dceru Hatšepsut, dceru královny Nofret. Ta byla velkou královskou manželkou Ameni Kemaua.

Ameni Kemau a pyramida princezny Hatšepsut

Pyramida královské dcery Hatšepsut v Dahšúru pochází z počátku 13. dynastie a egyptologové ji objevili v roce 2017. Dělníci postavili pyramidu z hliněných cihel a obložili bílým vápencem. Vápenec se však později hodil na jiné stavby a hliněné cihly erodovaly. Z celé pyramidy tak zůstala jen spodní stavba. Před vchodem archeologové objevili alabastrový kámen s vyrytými nápisy psanými hieroglyfy (texty pyramid) a měl kartuši krále Ameni Kemau.

Pohřební komoru dělníci utěsnili velkým žulovým kamenem o váze cca 10 tun. Kámen se nacházel na svém místě i v okamžiku objevení pyramidy. Když se archeologům podařilo kámen odstranit zjistili, že hrobku už někdo vykradl. Domnívají se, že k tomu došlo ještě před zapečetěním komory.