< link rel="alternate" hreflang="cs-cs" href="https://www.starovekyegypt.net/">

O původu krásné královny Nefertiti se vedou spory. Starší teorie vychází z toho, že se jednalo o mitannskou princeznu Giluchepu, která si po příchodu do Egypta změnila jméno na Nefertiti (“Kráska přišla”). Mitannská říše se rozkládala mezi Eufratem a Tigridem v Horní Mezopotámii. Novější teorie říká, že pocházela z mocné úřednické rodiny, která byla blízká dvorskému prostředí Amenhotepa III. Možná byl jejím otcem Aje (později faraon po Tutanchamonovi).

Jméno Nefertiti se stalo synonymem krásy a to zejména díky tomu, že byla objevena busta královny Nefertiti. Dodnes je proslulá díky krásnému obličeji a nezvykle jemným rysům, které kontrastovaly s rysy jejího manžela. Okolnosti, za nichž se stala manželkou Amenhotepa IV. a egyptskou královnou nejsou příliš známy. Podle fragmentů reliéfů můžeme s jistotou tvrdit, že hrála významnou roli v kultu boha Atona.

Nefertiti a nepopulární Achnaton

Nefertiti měla být původně provdána za Amenhotepa III., který ale zemřel. A tak se krásná žena provdala za jeho syna Amenhotepa IV. (později známeho jako Achnatona).  Její podíl na vládě Amenhotepa IV. je podle některých zanedbatelný, podle některých zásadní. Faktem je, že když Amenhotep IV. změnil jméno na Achnaton a odešel z Théb na planinu, kde založil Achetaton, byli oba zásadními postavami nového období.

Nefertiti s Achnatonem a všemi dcerami zobrazili malíři naposledy zobrazena ve dvanáctém roce vlády Achnatona. Záhy zemřela druhorozená princezna Meketaton a vzápětí zmizely z reliéfní výzdoby králova matka Teje a tři nejmladší dcery. Poslední výzkumy naznačují, že by mohly její dcery být obětí moru – podobně jako matka Amenhotepa IV. královna Teje.

Nefertiti jako matka 6 dcer

NefertitiNa reliéfech byla zpodobňována jak spolu s nejstarší dcerou Meritaton stojí za svým manželem Achnatonem a v rukou drží sistrum – posvátný symbol bohyně Hathory. V Thébách (Vasetu) se pravděpodobně královskému páru narodily další dvě dcery – Meketaton a Anchesenpaaton (později manželka Tutanchamona). Princezna Anchesenpaaton se narodila těsně před opuštěním Théb (Vasetu).

Přibližně v pátém nebo šestém roce vlády se tedy královský pár přesunul do Achetatonu, nově založeného hlavního města. Zde se narodily princezny Neferneferuaton-tašerit, Neferneferure a Setepenre. Není bez zajímavosti, že poslední dvě dcery mají jména spojena s bohem Re, nikoliv s Atonem. Byl snad ke konci vlády Achnatona kult Atona na ústupu?

Nefertiti ale nebyla jen velká královská manželka. Nepochybně měla zásadní vliv na svého manžela Amenhotepa IV. (později Achnatona) a ke konci jeho vlády se stala pravděpodobně jeho spoluvládkyní.