fbpx

Ramesse VIII. ještě jako princ na zádušním chrámu svého otce Ramesse III. v Medínit Habu

Ramesse VIII (trůnním jménem Usermaatre Achenamon) byl synem Ramesse III. a jedné jeho vedlejší manželky. Patří k nejtajemnějším faraonům 20. dynastie, protože o jeho vládě není k dispozici mnoho informací. Je pravda, že jeho vláda byla velmi krátká, trvala jeden nebo maximálně dva roky (viz Peter A. Clayton – Chronicle of the pharaohs).

Důvodem tak krátké vlády může být skutečnost, že se k moci dostal v již pokročilém věku. Předběhli ho totiž jeho nevlastní bratři Ramesse IV. a Ramesse VI. a jejich synové. Pak nastala pravděpodobně dynastická krize, která vedla k tomu, že na trůn usedl právě on.

Monumentů, které by pocházeli z jeho doby, není příliš mnoho. Většina zmínek o něm pochází z Medínit Habu. Jeho jméno se objevuje také na stéle z Abydu. Jedinou informaci o délce jeho vlády nám zanechali Egypťané na nápisu objeveném v jedné thébské hrobce. Na tomto nápisu stojí „Rok 1, I Peret, den 2“.

Hrobky všech faraonů 20. dynastie archeologové určili, jen hrobku Ramesse VIII. se najít nepodařilo. Někteří odborníci se domnívají, že hrobku KV19 prince Mentuherchepšefa řemeslníci původně vytesávali pro Ramesse VIII. Když se ale stal faraonem, nebyla tato hrobka dostatečně vhodná.

V roce 1974 se pokusil Zahi Hawass se svým týmem hrobku tohoto faraona najít. Zahiho tým ale neuspěl a tak je jeho hrobka i dnes stále neidentifikována. Může to být některá z dosud neidentifikovaných hrobek. Může to být ale také hrobka, které na své objevení ještě čeká, podobně jako kdysi hrobka Tutanchamona? 

 

Kartuš faraona Ramesse VIII.
Kartuš faraona Ramesse VIII.

Hrobka: dosud neidentifikována
Předchůdce: Ramesse VII.
Nástupce: Ramesse IX.
Doba vlády: 1 rok