Tutanchamon

Napsal Felgr Pavel on .

Tutanchamon, kartuš faraona

Když Tutanchaton usedl na trůn, byl Egypt zmítán náboženskou a politickou krizí. Jeho mládí využil Aje - poručník mladého faraona - ke znovuzískání moci a znovunastolení původního náboženství. Tutanchaton přijal jméno Tutanchamon a jeho žena Anchesenpaaton také přijala nové jméno Anchesenamon. Tutanchamon se usmířil s kněžstvem a vyhlásil návrat k původním bohům a zrušeným svátkům. Hlavním městem se opět staly Théby (Vaset).

Tutanchaton Tutanchamon
Tutanchaton Tutanchamon

Tutanchamon vládl asi deset let (1347 - 1338 př.n.l.) a zemřel ve dvaceti letech. S jeho manželkou se po jeho smrti oženil Aje, který vládl další 4 roky a poté byl kněžstvem dosazen generál Haremheb, který je pokládán za faktického zakladatele 19. dynastie - dynastie Ramessovců.

Tutanchamonova smrt

Tutanchamonova smrt přišla nečekaně - vždyť mu bylo pouhých 20 let. Tutanchamonova hrobka KV 62 ještě zdaleka nebyla hotová a proto bylo třeba rychle vybrat náhradní hrob. Nakonec byla vybrána spíše skromná hrobka určená pravděpodobně pro Ajeho. Řemeslníci měli 70 dní na to, aby Tutanchamonovu hrobku dokončili.

Tutanchamon by bezpochyby zůstal neznámý, nebýt archeologa Howarda Cartera, který objevil jeho hrobku KV 62 v Údolí králů. Dlouho se nevědělo, zda byl synem Amenhotepa III. nebo snad Ajeho - velekněze Amonova kultu a teprve nedávno provedený výzkum DNA mumie Tutanchamona, mumií Achnatona, Teje a dalších dvou neznámých mumií žen bylo zjištěno, že otcem Tutanchamona byl Amenhotep IV. (Achnaton) a jeho matkou jedna ze sester Achnatona (její jméno zatím není definitivně určeno).

Související články

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Český egyptologický ústav

Dokumentární filmy o starověkém Egyptu

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě