fbpx

Chaba byl určitě faraonem 3. dynastie, ale přesné pořadí faraonů v této dynastii není dosud známo. Seznamy egyptských faraonů, které vznikly v období Nové říše, se v pořadí faraonů této dynastie neshodují. Chabův “serech” ( egyptský název pro zvláštní, zpravidla na výšku postavený obdélník – součást hieroglyfického zápisu královské titulatury) objevili archeologové v Zawíjit el-Arjánu, Abúsíru a Naga-ed-Deiru. Nádoby jsou vyrobeny z magnezitu, travertinu a dioritu.

Chaba jako zlatý Hor

Chaba je jedním z mála faraonů 2. a 3. dynastie s doloženým jménem “zlatý Hor”. Toto jméno ustanovil jako trvalou součást titulatury faraonů zakladatel 4. dynastie Snofru. Jeho jméno zlatý Hor Netžer-nub (v překladu zlatý sokol) objevili archeologové na několika pečetích.

Chabova pyramida v Zawijít el-Arjánu

Torzo pyramidy v Zawijít e-Arjánu patří Chabovi. Jeho pyramida egyptští architekti pojali jako stupňovitou (stejně jako v případě Džoserovy pyramidy a Sechemchetovy pyramidy). Chabova pyramida se v podzemí podobá Sechemchetově pyramidě, ale její plán je jednodušší. Po dokončení dosahovala pyramida výšky 45 metrů a byla tedy nižší než Sechemchetova pyramida s výškou 70 metrů.

To, že pyramida patřila Chabovi, dokazují doloritové a dolomitové misky a fragmenty se jménem faraona.

Chaba - serech faraona na kamenné nádobě